Vitajte na mojej stránke zameranej hlavne na elektrotechniku a chémiu.

Novinky

Hodiny s VFD a ATmega8

25.12.2014 14:44
Už dlhšie sa mi tu povaľoval jeden veľký vákuový fluorescenčný displej (VFD) tak som ho chcel nejako využiť. Napadlo ma že by som si postavil hodiny a kedže čísla na tomto displeji sú dosť veľké a parádne svietia tak mi to pripadalo ako ideálna voľba.  VFD displej sa skladá zo základnej dosky...

Výroba DPS fotocestou s použitím kancelarskeho papiera

23.12.2014 09:02
Návodov ako robiť DPS fotocestou je na internete veľa, takmer ničím sa nelíšia... v podstate je princíp len v tom, že doska ktorá má na medenom povrchu nejakú svetlocitlivú vrstvu sa osvecuje výbojkou alebo iným svetelným zdrojom, ktoré obsahuje UV svetlo potrebné na chemickú zmenu tejto vrstvy,...

Generátor vysokého napätia z krokového motora

14.11.2014 21:26
Kúpil som si celkom výkonný krokový motor z tlačiarne. Stator má 12 cievok vinutých drôtom asi 0.6mm, vinutia zapojené do trojuholníka a združený odpor 1.3R . Kedže som tam mal prevodové kolieska tak už stačilo len pripojiť nejakú kľuku.. tú som vyrobil z kusu plexiskla a prilepil som ju sekundovým...

Koncentrovanie kyseliny sírovej

29.03.2014 21:50
Občas sa vyskytne potreba koncentrovanej kyseliny sírovej no ja mám k dispozícii len kúpenú 35% H2SO4. Tak som sa rozhodol ju skoncentrovať a to tak, že som ju zahrieval pokým vrela a uvoľnovala sa voda. Keď var ustal a objavil sa biely dym, prestal som variť.  Mohol som to variť na...

Sušička prakticky zadarmo

28.03.2014 21:36
Občas je treba vysušiť nejaké to menšie množstvo vlhkej látky a na topení to ide dosť pomaly. Vysychanie sa dá urýchliť dvoma spôsobmi... už spomínaným zohrievaním alebo urýchleným odvetrávaním pár kvapaliny nad sušenou látkou. Ideálne by bolo spojiť obe možnosti a vytvoriť prístroj, ktorý by...

Výroba DPS nažehľovaním

21.03.2014 23:16
Ak nie ste včerajší tak ste už určite počuli o tejto metóde ktorá spočíva vo vytlačení predlohy na kriedový papier a prenesení na dosku teplom. Tak po poriadku... najprv je treba si zohnať kriedový papier.. za pár centov v papiernictve a vytlačiť naňho predlohu. Tlačiareň MUSÍ byť laserová.. ide o...

Vzdušný display ovládaný pamäťou RAM

21.03.2014 21:52
Keď som sa tak pekne začal hrať s pamäťou RAM tak ma napadlo že by sa pomocou nej dal postaviť blikač, ktorý má 8 LEDiek a každá svieti len v presne určenom okamihu a vďaka zotrvačnosti zraku takto vzniká dojem, že text alebo iné znaky sú vykresľované vo vzduchu.  Teraz k praktickému...

Hranie sa s pamäťou RAM

29.11.2013 20:13
RAM - Random Acces Memory alebo pamäť s náhodným prístupom je súčiastka s ktorou sa dá pekne pohrať.. samozrejme ak človek vie ako tento zaujímavý integrovaný obvod funguje. Informácie o pamätiach som čerpal z knihy Pána Šedého - Rozeberte si PC (RPC). Je v nej aj praktický popis ako pamäť zapojiť...

Generátor z krokového motora

18.10.2013 18:07
V tlačiarňach a skeneroch sa nachádza takzvaný krokový motor. Viac o krokovom motore sa dozviete tu, je to česky lebo slovenská wikipédia obsahovo stojí za hovno. Krokový motor sa vďaka dosť silným permanentným magnetom vnútri dá využiť aj ako generátor striedavého prúdu s pomerne slušným...

Sekvenčné obvody z tranzistorov

18.07.2013 20:05
Ja viem... po prečítaní nadpisu si poviete " načo by som skladal taký RS, JK alebo D obvod ked si ich možem za pár centov kúpiť v e-shope. Odpoveď je že, len tak pre zaujímavosť a o snahu pochopiť obvod z jeho elementárnej stránky, nie len niekde podľa návodu hlúpo a bez rozmýšlania osadiť DPS...
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Anketa

hodnotenie tejto stránky

výborná (250)
13%

dobrá (1 345)
72%

priemerná (138)
7%

o ničom (136)
7%

Celkový počet hlasov: 1869

Nehanbite sa a napíšte niečo ( k veci) aj do návštevnej knihy ktorá je tu pre vás.