Sušička prakticky zadarmo

28.03.2014 21:36

Občas je treba vysušiť nejaké to menšie množstvo vlhkej látky a na topení to ide dosť pomaly. Vysychanie sa dá urýchliť dvoma spôsobmi... už spomínaným zohrievaním alebo urýchleným odvetrávaním pár kvapaliny nad sušenou látkou. Ideálne by bolo spojiť obe možnosti a vytvoriť prístroj, ktorý by zohrieval vzduch a vyfukoval ho na miesto určenia. Ešte predtým ako popíšem moje zariadenie by som sa pozastavil nad zmyslom toho prečo je v prístrojoch, ktoré ohrievajú vzduch (sušič na vlasy, ohrievač..) najprv umiestnená špirála a až potom motor. To fakt robí ten horúci vzduch motoru dobre alebo ide o plánované zastarávanie?.. Ja som to vymyslel tak, že hore je ventilátor zo sušiča na vlasy.. napájam ho z reg. zdroja asi 3V. Nižšie v PVC trubke je umiestnená žiarovka 75W, ktorá ohrieva vzduch. Ventilátor tlačí vzduch nadol na žiarovku, tá ho ohreje a vzduch postupuje do vedra so sušenou látkou... Na to aby mal kam unikať som do vrchu vedra urobil diery. Žiarovka má až príliš veľký výkon lebo pri plných 75W mäkne tá stena trubky ktorá je bližšie ku žiarovke... (to je mojou vinou lebo som nedaval pozor na presnosť..) preto používam triakový regulátor a jas nastavím asi na 70%.
Vyrobil som to hlavne preto, že som potreboval vysušiť dusičnan amónny ... ten sa suší dosť ťažko... a každá stopa vody ho rozpúšťa pro zahriatí... proste des... ale s týmto ho vysuším tak do hodiny z kašovitého stavu do podoby tvrdej kryštalickej látky, ktorá sa nerozpúšťa sama od seba vo fľaši ako je tomu pri obyčajnom sušení a nezlepuje sa.

akási objímka z dna spreja.. :D

zostavený celok

v infračervenom spektre... :v

<img alt="" data-cke-saved-src="https://tranzistor.webnode.sk/_files/200000991-e11dce219b/Obraz7782.jpg" src="https://tranzistor.webnode.sk/_files/200000991-e11dce219b/Obraz7782.jpg" width="600"

sušený dusičnan amonny... :D